Bezpieczeństwo strony internetowej to kluczowa kwestia, zwłaszcza gdy mowa o serwisach firmowych czy sklepach online. Konsekwencje „shackowania” witryny mogą być bardzo poważne – zarówno dla Twoich klientów, jak i dla całego biznesu. Zobacz więc, co pomoże uchronić się przed atakami i podejmij świadome decyzje, zanim narazisz się na straty.
Bezpieczna strona internetowa: dlaczego to takie ważne?
Dwadzieścia czy trzydzieści lat temu serwisy www nie odgrywały dużej roli. Dziś jednak są bardzo często sercem biznesu i kluczowym miejscem komunikacji z klientami. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo strony internetowej
Co może się stać, jeśli Twój serwis zostanie w jakiś sposób zaatakowany? Lista czarnych scenariuszy jest długa.
może dojść do wycieku danych wrażliwych, np. informacji o Twoich klientach. To generuje problemy prawne, ale i wizerunkowe
strona może zostać przejęta i wykorzystana do celów przestępczych – np. do wykradania danych z kart płatniczych albo infekowania kolejnych komputerów.
gdy strona jest zainfekowana, nie można z niej skorzystać. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, może to oznaczać utratę wielu szans sprzedażowych.
„przejęty” serwis to potężne straty wizerunkowe. Skoro nie umiesz zadbać o bezpieczeństwo strony, to jak można ufać Twojemu biznesowi?
nawet chwilowe problemy ze stroną mogą oznaczać zniknięcie z Google. Powrót na dobre pozycje w wynikach wyszukiwania może być czasochłonny i kosztowny!
Wniosek jest więc prosty: dobra strona www to bezpieczna strona i warto o to zadbać na każdym możliwym froncie.
Jak zabezpieczyć stronę www?
Na bezpieczeństwo strony www składa się wiele elementów – począwszy od wyboru odpowiedniego oprogramowania oraz regularnych aktualizacji jego i wtyczek, przez ustawianie mocnych haseł, regularne tworzenie kopii zapasowych, po stosowanie zapór aplikacji internetowych WAF czy zabezpieczeń opartych na GeoIP. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych tematów.
Wybór bezpiecznej platformy do budowy strony
Najczęściej strony są tworzone na bazie WordPress. To proste i intuicyjne rozwiązanie, a przede wszystkim system, który daje dostęp do ogromnej gamy wtyczek i funkcjonalności. Nie sposób więc się dziwić, że w oparciu o WordPress działa większość serwisów na świecie.
Trzeba jednak pamiętać, że ta platforma, właśnie z uwagi na popularność, może być bardziej podatna na ataki. Dlatego, aby w pełni cieszyć się jej możliwościami oraz niezakłóconym działaniem strony, trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć stronę na WordPress.
Aktualizacja oprogramowania i wtyczek
Ta zasada powinna być absolutną świętością – zwłaszcza w kontekście tego, jak zabezpieczyć stronę na WordPress. Nowe aktualizacje i poprawki są wypuszczane z dużą częstotliwością. Dlatego administrator strony musi być z nimi na bieżąco i planować regularne wdrożenia. Chociaż proces aktualizacji może zająć dłuższą chwilę, warto poddać mu serwis – tak, aby nie był podatny na najnowsze warianty zagrożeń.
Aktualne certyfikaty SSL
Protokół SSL pozwala na zaszyfrowanie połączeń między użytkownikiem a serwerem, co przekłada się na ich prywatność oraz minimalizację ryzyka wycieku danych. Pamiętaj przy okazji, że strony bez aktualnego certyfikatu SSL są „z automatu” uznawane przez Google za niebezpieczne (co przekłada się także na ich widoczność w sieci). Użytkownicy coraz częściej zwracają też uwagę na obecność charakterystycznej kłódki na pasku wyszukiwarki. Jeśli go nie ma, nie ma co liczyć na zaufanie do serwisu.
Silne hasła logowania do panelu administratora
Silne hasło logowania to „oczywista oczywistość”? Wbrew pozorom, niekoniecznie… Tymczasem panel administracyjny to łatwy punkt dostępu do strony, który dość łatwo sforsować. Aby temu zapobiec, zastosuj odpowiednie zabezpieczenia. Istotne jest przede wszystkim ustalenie silnego hasło. Absolutne minimum to 12-14 znaków: liter, cyfr, znaków specjalnych – w nieoczywistej kombinacji. Warto także rozważyć podwójną autoryzację.

GeoIP
Kolejne zabezpieczenie, z którego można skorzystać, to mechanizm GeoIP. Pozwala on przejąć kontrolę nad lokalizacją, z której użytkownik będzie mieć dostęp do danych zasobów. Co to oznacza w praktyce? Tyle, że np. próba włamania się do panelu WordPress przeprowadzona np. z USA czy Dalekiego Wschodu nie będzie miała się szansy powodzenia. Połączenie zostanie automatycznie zablokowane, bo będzie pochodzić spoza wyznaczonego obszaru.
Zabezpieczeniem typu GeoIP może być też ograniczenie na serwerze WWW obsługi żądań typu POST spoza kraju albo określonego adresu IP.
Regularne kopie zapasowe
Czasem, nawet mimo zastosowania najsilniejszych zabezpieczeń, strona internetowa ulegnie atakowi hackerskiemu albo po prostu przestanie działać w wyniku awarii. Taka sytuacja może doprowadzić do utraty potężnych ilości wrażliwych danych. Takich, których odtworzenie może być nawet niemożliwe. Rozwiązaniem, które temu zapobiegnie, jest regularne tworzenie kopii zapasowych. Powinny być wykonywane jak najczęściej – tak, aby przywrócenie funkcjonalności serwisu odbyło się małym kosztem.
Czy wiesz, że... w NQ.pl możesz liczyć na backup do 3 miesięcy w standardzie? Kopie są wykonywane codziennie w nocy, a usługa jest dostępna w bez dodatkowych opłat, podobnie jak odtworzenie danych.
Bezpieczny hosting
Skoro jesteśmy już przy temacie hostingu, to, kogo wybierzesz jako hostingodawcę również ma znaczenie dla bezpieczeństwa strony internetowej. Nie tylko w kontekście wspomnianych już kopii zapasowych.
Warto zwrócić też uwagę na kwestie takie jak:
dostęp do bezpiecznego protokołu przesyłu plików SFTP;
stosowane na serwerze zabezpieczenia;
fizyczna lokalizacja serwerów hostingowych – dobrze, aby znajdowały się one w Polsce, co ułatwi pełną kontrolę nad nimi;
wsparcie techniczne w sytuacjach kryzysowych – powinno być udzielane sprawnie i gwarantować szybką reakcję na wszelkie zagrożenia.
Dobry hosting stron to jeden z filarów bezpieczeństwa
Firewall aplikacyjny WAF
Zapory aplikacyjne WAF (Web Application Firewall) to narzędzie, które pozwala znacznie zmniejszyć podatność strony na ataki DDoS (tj. zakłócenie jej działania w wyniku ogromnych ilości zapytań wysyłanych do serwera). Zapora WAF pozwala zablokować podejrzaną aktywność, a w efekcie – uchronić Twój serwis przed „zapchaniem” i kompletnym zablokowaniem.

Regularne audyty bezpieczeństwa
O bezpieczeństwo strony warto zadbać nie tylko od wewnątrz, ale również „od zewnątrz”. Dlatego od czasu do czasu dobrze jest zlecić audyt ekspertom – wykaże on ewentualne luki w zabezpieczeniach i pomoże świadomie wdrożyć zmiany, które uchronią przed problemami.
Jak zatem widzisz, istnieje wiele sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa strony internetowej. Wykorzystaj jak najwięcej spośród narzędzi opisanych powyżej, tak aby spać spokojnie. Bezpieczna strona to gwarancja, że Twój biznes może działać bez problemów. Chcesz porozmawiać więcej o zabezpieczeniu strony lub poczty firmowej? Zapraszamy do kontaktu!