Zależy Ci na poprawie wydajności witryny i przyspieszeniu jej ładowania się? Warto zwrócić uwagę na to, jaki system przechowywania danych w pamięci podręcznych (cache) jest stosowana na serwerze. Jednym z popularnych rozwiązań jest Redis. Sprawdź, co to jest oraz jakie zalety i wady ma to rozwiązanie.
Co to jest Redis?
Redis to skrót od Remote Dictionary Server. Jest to system zarządzania bazą danych działający zgodnie z zasadą klucz-wartość. To oznacza, że poszczególne dane są połączone z unikalnymi kluczami, co pozwala na ich szybkie wyszukiwanie oraz odczytywanie. Redis jest obsługiwany przez wiele języków programowania – np. Python, Java, Ruby oraz Erlang.
Jego korzenie sięgają 2009 roku, a jednymi z pierwszych gigantów, którzy zaczęli z niego korzystać, byli Instagram oraz GitHub. Dziś Redis jest powszechnie wykorzystywany zarówno przez większe, jak i mniejsze serwisy internetowe z uwagi na wydajność oraz elastyczność
Redis służy do buforowania danych, a co za tym idzie – do przyspieszenia ładowania strony i poprawy wydajności witryny. Dlatego tę bazę danych stosuje się przede wszystkim we wszelkiego rodzaju aplikacjach, które wymagają szybkiego odczytu i zapisu danych
Gdzie korzysta się z Redis?
Redis sprawdzi się głównie w środowiskach, w których do płynnego działania jest potrzebny ekspresowy dostęp do dużych ilości danych. Chodzi np. o:
Dzięki Redis można zapewnić np. wydajne zarządzanie sesjami, kolejkowanie wiadomości oraz przechowywanie profili użytkowników.

Jakie są wady i zalety Redis?
Redis ma dużo zalet, ale z jego stosowaniem wiążą się też wyzwania. Oto podsumowanie obu tych aspektów.
Zalety Redis
Do najważniejszych atutów Redis Server, które decydują o jego popularności, należą:
SKALOWALNOŚĆ, czyli możliwość łatwego rozbudowania dostępnej bazy danych, a co za tym idzie – wysoką dostępność do systemu, nawet przy dużym obciążeniu serwera
ELASTYCZNOŚĆ – w ramach cache Redis można korzystać z szerokiej gamy funkcji, które umożliwiają wykorzystanie tego narzędzia do zaawansowanej obsługi danych; chodzi np. dostęp do publikowania i subskrybowania, transakcji czy struktury danych;
SZYBKOŚĆ – Redis cache jest wyjątkowo szybkim systemem, co przekłada się na błyskawiczny dostęp do potrzebnych zasobów i np. płynne działanie strony;
PROSTOTA KODU – zastosowanie Redis pozwala uprościć i zoptymalizować kod, co jest ważne np. pod kątem wydajności czy dostosowania strony internetowej do SEO;
WSPÓŁPRACA Z RÓŻNYMI JĘZYKAMI PROGRAMOWANIA – to przekłada się na możliwość integracji z rozmaitymi środowiskami, w zależności od preferencji czy parametrów danego projektu.
Wady Redis
W kontekście wad Redis Server wymienia się kilka cech tego rozwiązania.
Pierwsza to fakt przechowywania danych w pamięci RAM, a nie na twardym dysku. Takie rozwiązanie działa niczym „miecz obosieczny”. Z jednej strony zapewnia błyskawiczny dostęp do danych. Z drugiej znacząco ogranicza ilość informacji, które można przechowywać.
Drugą problematyczną kwestią jest ryzyko utraty danych z cache przy awarii. Stanie się to np. w przypadku awarii serwera albo restartu procesu, jeśli nie została przeprowadzona dodatkowa konfiguracja zapobiegająca temu zagrożeniu.
Trzecim problemem jest ograniczona funkcjonalność zapytań, ponieważ Redis nie jest w stanie obsłużyć złożonych zapytań charakterystycznych dla relacyjnych bazach danych. Można tu tylko skorzystać z operacji na poszczególnych kluczach albo ich zbiorach. Problemem może być także brak transakcyjności na poziomie bazy. To kolejny efekt tego, że Redis Server działa zgodnie z regułą wartość-klucz.
Redis nie jest też wyposażony w język zapytań typu SQL. Oznacza to brak wsparcia dla zapytań ad-hoc.
Niemniej jednak te ograniczenia są niewielkie w porównaniu z możliwościami, które daje ten system.
Czy Redis można zintegrować z WordPressem?
Istnieje możliwość integracji Redis z Wordpressem przy wykorzystaniu wtyczki LiteSpeed Cache. To bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza że wiele wtyczek WordPressa zostało zoptymalizowanych pod Redis. Aby jednak skorzystać z tego rozwiązania, potrzebny jest też serwer hostingowy, który zapewnia wsparcie dla Redis.

Jaki serwer hostingowy z Redis wybrać?
Redis jest dostępny w pakietach hostingowych na NQ.pl – od pakietu NQ#2 wzwyż. Warto więc zainteresować się tym rozwiązaniem. Pamiętaj, że nasze serwery mają do zaoferowania znacznie więcej rozwiązań, dzięki którym możesz zoptymalizować działanie swojej strony – np. wsparcie HTTP/2, a nawet HTTP/3.
Zależy Ci na szybkim oraz bezpiecznym działaniu strony lub sklepu internetowego? Potrzebujesz więcej informacji o Redis lub naszym hostingu? Zapraszamy do kontaktu!