Najpopularniejsze metody ataków na strony internetowe

Karolina Nowak
6 maja 2024
9 minut czytania

W 2023 roku na jedną organizację przypadało średnio 1158 ataków hakerskich tygodniowo . Szacuje się, że łączny koszt cyberprzestępczości w 2024 roku może sięgnąć 9,5 mld USD . Te liczby pokazują skalę zagrożenia, z jakim mierzą się obecnie firmy. Ataki na strony internetowe to obecnie jedno z największych ryzyk dla biznesu. Jest na nie narażona również Twoja firma. Sprawdź, jakie metody stosują hakerzy i jak się przed nimi bronić.

Atak na stronę internetową firmy – dlaczego to tak poważne zagrożenie?

Skutki ataku hakerskiego mogą być druzgocące dla każdej firmy. Wcale nie chodzi tylko o bezpośrednie straty finansowe związane z przestojem w działaniu strony czy utratą danych. W grę wchodzą także poważne konsekwencje prawne, szczególnie jeśli doszło do wycieku danych klientów. Zgodnie z RODO, za niedostateczne zabezpieczenie informacji grożą wysokie kary finansowe.

Nie można też zapominać o szkodach wizerunkowych. Klienci, którzy stracili zaufanie do danej marki po ataku hakerskim, mogą już nigdy do niej nie wrócić. Poza tym zainfekowana strona może zostać oznaczona przez Google jako niebezpieczna, co dramatycznie obniży jej wyniki SEO.

Mówiąc wprost: w Twoim interesie jako przedsiębiorcy leży zrobienie wszystkiego co możliwe, aby uchronić się przed takim zdarzeniem. To jeden z fundamentów nowoczesnej polityki zarządzania ryzykiem biznesowym.

Metody ataków na strony internetowe

Cyberprzestępcy stosują różne rodzaje ataków hakerskich. Dostosowują je do słabości zabezpieczeń konkretnej witryny, a ich metody stają się coraz bardziej wyrafinowane. Oto najpopularniejsze rodzaje ataków na strony internetowe.

Ataki DDoS

DDoS (Distributed Denial of Service) to metoda, która polega na przeciążeniu serwera ogromną liczbą zapytań. W efekcie strona przestaje działać, dostęp do niej zostaje de facto zablokowany. To może skutkować poważnymi stratami, szczególnie w sklepach internetowych. Uwaga! Ten rodzaj ataku hakerskiego jest szczególnie groźny dla firm, które korzystają z podstawowych pakietów usług hostingowych o ograniczonych zasobach i słabych zabezpieczeniach.

Złośliwe boty

Boty to „automatyczne programy”, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla Twojej strony. Szacuje się, że nawet 1/3 ruchu w internecie to działania złośliwych botów! Mogą one wykradać dane kontaktowe, rozsyłać spam czy przeprowadzać opisane przed chwilą ataki DDoS. Niektóre boty są zaprogramowane do wykradania treści ze stron i publikowania ich gdzie indziej, co może zaszkodzić pozycjonowaniu Twojej witryny.

SQL Injection i Cross-siteScripting (XSS)

Te rodzaje ataków na strony internetowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wykorzystują luki w zabezpieczeniach formularzy i pól wprowadzania danych. Jak to działa w praktyce?

  • Przy ataku SQL Injection haker wprowadza złośliwy kod SQL do formularzy na stronie – np. tych służących do logowania, wyszukiwania informacji czy przesłania wiadomości do kontaktu. Skuteczny atak pozwala uzyskać nieautoryzowany dostęp do bazy danych i wykraść wrażliwe informacje, takie jak dane logowania czy informacje o kartach płatniczych klientów. To poważne zagrożenie prawne, wizerunkowe i finansowe.
  • Cross-site Scripting (XSS) polega na wstrzyknięciu złośliwego kodu JavaScript do strony. Taki kod, podobnie jak SQL, może następnie wykradać dane uwierzytelniające użytkowników, przekierowywać ich na fałszywe strony czy instalować złośliwe oprogramowanie. Jest to szczególnie groźne dla sklepów internetowych i serwisów, w których użytkownicy logują się na swoje konta. Dobrym przykładem są choćby panele do składania zamówień B2B.

Drive-By Download

Drive-By-Download to jeden z bardziej podstępnych rodzajów ataków hakerskich. To dlatego, że jego przeprowadzenie nie wymaga podjęcia żadnej akcji przez użytkownika. Wystarczy wejście na zainfekowaną stronę, by złośliwe oprogramowanie automatycznie pobrało się i zainstalowało na komputerze odwiedzającego.

Czasem atak następuje przy okazji pobierania innych plików lub poprzez kliknięcie w okienko pop-up. Ataki typu Drive-By-Download często wykorzystują luki w popularnych wtyczkach WordPressa czy aplikacjach przeglądarek.

Man-in-the-Middle(MiTM)

Przy ataku Man-in-the-Middle haker przechwytuje komunikację między użytkownikiem a serwerem strony. Jeśli witryna nie jest zabezpieczona certyfikatem SSL, przestępca może łatwo odczytać wszystkie przesyłane dane – w tym hasła, dane osobowe czy informacje o płatnościach. Właśnie dlatego szyfrowanie połączenia poprzez HTTPS jest obecnie absolutnym standardem w sieci i jednym z podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że… NQ.pl zapewnia pełne wsparcie przy wdrażaniu certyfikatów SSL na stronie? Zamówimy jego odpowiednią wersję, zainstalujemy go na serwerze www, włączymy przekierowanie do https, zweryfikujemy poprawność i przypilnujemy wznowienia. Dlatego nasi Klienci cieszą się świętym spokojem.

Directory Traversal

Ten rodzaj ataku hakerskiego umożliwia uzyskanie dostępu do plików i katalogów znajdujących się poza głównym katalogiem strony internetowej. Jak to działa? Haker próbuje dostać się do plików konfiguracyjnych, baz danych czy innych wrażliwych zasobów serwera. Skuteczny atak może prowadzić nie tylko do wycieku danych z Twojej strony, ale także zagrozić innym witrynom znajdującym się na tym samym serwerze.

Złośliwe oprogramowanie (malware)

Malware to różnego rodzaju szkodliwe programy, które po zainfekowaniu strony mogą wykradać dane, blokować dostęp do systemu czy instalować dodatkowe złośliwe oprogramowanie. Według raportu Verizon , podstawowe, proste ataki na aplikacje webowe odpowiadają za prawie 25% wszystkich naruszeń bezpieczeństwa. Co gorsza, zainfekowana strona może zarażać komputery odwiedzających ją użytkowników.

To oczywiście nie wszystkie metody stosowane przez hakerów. W dobie AI pojawia się coraz więcej zagrożeń „sterowanych” przez sztuczną inteligencję. Dlatego warto być na bieżąco zarówno z technikami wykorzystywanymi do przeprowadzania ataków na strony www, jak i ze sposobami walki z nimi.

Jak bronić się przed różnymi rodzajami ataków hakerskich na stronę?

Ataki hakerskie na stronę stanowią poważne ryzyko. Jednak w walce z nimi wcale nie musisz odczuwać bezradności. Istnieją proste rozwiązania, które pozwalają na skuteczną obronę. Oto te najważniejsze.

Regularne aktualizacje – podstawa bezpieczeństwa

Korzystanie z najnowszej wersji oprogramowania to pierwsza linia obrony przed atakami hakerskimi. Regularnie aktualizuj system CMS, wszystkie zainstalowane wtyczki i komponenty WordPressa. Hakerzy często wykorzystują luki w starszych wersjach software, dlatego nie możesz sobie pozwolić na ignorowanie poprawek bezpieczeństwa..

Uwaga! Pamiętaj, by przed każdą aktualizacją wykonać kopię zapasową strony.

Zabezpieczenia techniczne, które chronią Twoje dane

Certyfikat SSL to obecnie standard w zabezpieczaniu stron internetowych – szyfruje on przesyłane dane, chroniąc je przed przechwyceniem. Równie istotne jest wdrożenie firewalla aplikacji webowych(WAF), który filtruje podejrzany ruch i blokuje próby ataków. Nie zapomnij też o silnym uwierzytelnianiu dwuskładnikowym dla wszystkich kont administracyjnych.

Profesjonalny hosting gwarancją spokoju

Wybór odpowiedniego hostingu ma również duże znaczenie dla bezpieczeństwa Twojej strony. Postaw na sprawdzonego dostawcę, który posiada własną infrastrukturę i oferuje kompleksowe zabezpieczenia.

Jeśli korzystasz z hostingu stron w NQ.pl Twoje dane są bezpieczne m.in. dzięki serwerom zlokalizowanym w Polsce. To zapewnia pełną kontrolę nad ich przechowywaniem i dostępem do informacji. Dodatkowo, już w ramach standardowego pakietu hostingowego możesz liczyć na codzienny backup danych do 3 miesięcy wstecz. To pozwala szybko przywrócić stronę w przypadku ataku.

Jak widzisz, cyberbezpieczeństwo to nie jednorazowe działanie, ale ciągły proces. Regularne monitorowanie stanu witryny, aktualizacje zabezpieczeń i współpraca z zaufanym dostawcą hostingu to podstawa ochrony Twojej strony przed atakami hakerskimi. Skorzystaj z tych rozwiązań i zadbaj świadomie o bezpieczeństwo Twojego biznesu online..

Potrzebujesz wsparcia w zabezpieczeniu swojej strony? Skontaktuj się z naszym zespołem – zapewniamy doradztwo w sprawach bezpieczeństwa.