Hosting i domena u innych operatorów – czy to w ogóle możliwe? Tak! Wielu właścicieli stron internetowych czy sklepów online decyduje się na taką opcję, w poszukiwaniu jak najkorzystniejszej oferty. Aby jednak móc korzystać z usług dwóch różnych podmiotów, potrzebna będzie zmiana delegacji domeny. Co to oznacza? Wyjaśniamy.
Co to jest delegacja domeny?
Co to jest delegacja domeny? Jest to informacja o tym, który serwer jest odpowiedzialny za obsługę danej domeny. Jest ona „przekazywana” przez system DNS (Domain Name System). Mówiąc najprościej, jego zadaniem jest „tłumaczenie” przeglądarkom tego, jaki adres IP serwera kryje się pod konkretnym adresem domenowym.
Aby użytkownik mógł otworzyć daną stronę po wpisaniu jej nazwy, np. mojastrona.pl, musi być dokonana właśnie delegacja domeny. Trzeba do niej przypisać namiary na serwer, który ją obsługuje. Jeśli się tego nie zrobi, serwis nie będzie działać.
Delegacja domeny pozwala oddzielić od siebie usługi hostingu i rejestratora domen. Dzięki temu nie musisz korzystać z serwerów w tej samej firmie, w której wykupujesz adres serwisu. Nie ma też potrzeby przenoszenia domeny do hostingodawcy, aby korzystać z jego usług.
Kiedy jest potrzebna zmiana delegacji domeny?
Potrzeba zmiany delegacji domeny pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy chcesz skorzystać z hostingu od innego partnera niż rejestrator. W takiej sytuacji Twoja strona znajduje się na serwerze o innych DNS-ach. Dlatego, aby serwis nadal działał, trzeba dokonać zmian w jego konfiguracji. Mówiąc dokładniej – potrzebna jest zmiana delegacji domeny. Dzięki temu przeglądarki będą mogły odnaleźć witrynę, a użytkownicy nadal będą z niej mogli korzystać.
Jak dokonać zmiany delegacji domeny?
Zmiana delegacji domeny nie jest skomplikowanym procesem. Aby jej dokonać, nie potrzebujesz zgody rejestratora. Nie musisz też dopełniać żadnych formalności. Najczęściej konieczne jest wykonanie kilku prostych czynności i zazwyczaj możesz to zrobić samodzielnie. Jak?