Ataki brute-force na pocztę. Jak im zapobiegać?

Karolina Nowak
12 marzec 2024
5 minut czytania

Firmowa skrzynka pocztowa jest pełna wiadomości, które zawierają poufne, wrażliwe dane. Wyciek tych informacji mógłby mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojego biznesu. Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby komuś udało się na nią włamać? Taki scenariusz zdarza się dość często. Dowiedz się więc, jak wyglądają ataki brute-force na pocztę i jak im zapobiegać.

Ataki brute-force, czyli jakie?

Co kryje się pod pojęciem brute-force? Chodzi o jedną z metod łamania zabezpieczeń, która polega na tym, że haker – metodą prób i błędów – sprawdza wszystkie możliwe kombinacje haseł. Wszystko po to, aby w końcu mógł się zalogować.

Warto wiedzieć, że:

  • Ataki brute-force są przeprowadzane nie tylko na skrzynki mailowe, ale również np. na konta użytkownika na popularnych portalach itp.;.
  • Hakerzy nie wpisują haseł „z palca”, ale wykorzystują do tego specjalne oprogramowanie, które pozwala weryfikować nawet miliony kombinacji w każdej sekundzie!

Do czego może doprowadzić atak brute-force na Twoją firmową skrzynkę pocztową?

Co stanie się, jeśli firmowa skrzynka pocztowa nie jest dobrze zabezpieczona przed brute-force? Konsekwencje mogą być bardzo poważne!

Jeśli haker włamie się na konto, może np.:

„przejąć” skrzynkę i uniemożliwić Ci dostęp do maili;

wykraść poufne dane – w końcu na maila przychodzą np. faktury, informacje od pracowników i inne wiadomości, które powinny pozostać bezpieczne;

wykorzystać dostęp do maila, żeby włamać się na podpięte pod nie konta, np. w mediach społecznościowych;

wysłać w Twoim imieniu wiadomości phishingowe.

Straty finansowe i wizerunkowe, które można w ten sposób ponieść, przybierają trudną do oszacowania skalę.

A co, jeżeli nawet nie dostanie się na skrzynkę? Problemem może być też sama ogromna ilość prób zalogowania się. Ich nadmiar może doprowadzić również np. do tymczasowej blokady maila albo do trudności z zalogowaniem się na nią uprawnionym użytkownikom.

Warto zatem zadbać o to, aby uniknąć takiego scenariusza.

Jak uchronić się przed atakami brute-force?

W zwiększeniu bezpieczeństwa w sieci pomoże w pewnym stopniu zdrowy rozsądek podczas korzystania z Internetu. Pomocne będą np. ustawienie silnego hasła do poczty i jego częste zmienianie, a także włączenie wielostopniowej weryfikacji czy regularna aktualizacja oprogramowania.

To jednak może nie wystarczyć, zwłaszcza gdy w grę wchodzi poczta biznesowa. Dlatego warto wybrać serwer, który jest wyposażony w solidne zabezpieczenia przed atakami brute-force.

Bezpieczna poczta w NQ.pl – sposób na ochronę przed atakami brute-force

Bezpieczna poczta biznesowa od NQ.pl, pośród szeregu rozwiązań mających na celu ochronę danych na skrzynce e-mail, daje również zabezpieczenie przed atakami brute-force. Jak to działa w praktyce?

W systemie NQ.pl funkcjonuje bardzo skuteczny mechanizm, który chroni przed atakami DDoS na skrzynki poczty e-mail. Sprawdza się też w ramach działań anty-brute-force.

Mail wysłany pod adres tomasz@mojadomena2.pl trafi na skrzynkę kontakt@mojadomena2.pl.

Darmowy certyfikat SSL LE poprawia również pozycjonowanie w wynikach  wyszukiwania. Google od lat promuje bezpieczne strony, a posiadanie  certyfikatu SSL jest jednym z czynników rankingowych. Strony  zabezpieczone SSL są postrzegane jako bardziej wiarygodne, co może  przekładać się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania i zwiększoną  liczbę odwiedzin.

Wspomniane zalety nie dotyczą jednak użytkownika hostingu  współdzielonego, gdzie Abonent nie będzie się samodzielnie zajmował  obsługą Cerbota i dalszymi czynnościami. Są to więc zalety, ale  dostrzegalne głównie przez posiadacza serwera dedykowanego lub VPS.

W efekcie nie trzeba się obawiać ani że skrzynka zostanie przejęta przez hakera, ani że dostęp do niej zostanie zablokowany.

GeoIP – dodatkowa ochrona poprzez geolokalizację

System NQ.pl daje też dodatkową możliwość zablokowania logowania się do skrzynek na serwerze pocztowym spoza wyznaczonej lokalizacji. Limity można zawęzić np. do:

  • kraju logowania się
  • adresu IP.

Co ważne, zabezpieczenia można konfigurować odrębnie dla każdej pojedynczej skrzynki e-mail znajdującej się na serwerze. Odmienne ustawienia można też definiować niezależnie dla różnych kanałów dostępowych, tj. np.:

  • aplikacji webmail (czyli serwisu umożliwiającego logowanie się na pocztę z przeglądarki internetowej);
  • połączeń przez protokoły IMAP i POP3;
  • połączeń do serwera poczty wychodzącej SMTP.

W efekcie system wykryje i szybko zablokuje każde podejrzane i nieautoryzowane logowanie, np.:

  • z innego państwa;
  • z podejrzanych adresów IP.

To rozwiązanie pozwala również podnieść bezpieczeństwo firmowych skrzynek w innym aspekcie. Pomaga zabezpieczyć się także na wypadek sytuacji, w których hasło do poczty dostanie się w niepowołane ręce. Może się to stać np. w efekcie phishingu albo kiedy dane wykradnie i sprzeda nieuczciwy pracownik. Nawet jeśli do tego dojdzie, osoba niepowołana nie dostanie się do maili. System po prostu wykryje, że logowanie odbywa się z nieodpowiedniej lokalizacji i je zablokuje.

Chcesz poznać bliżej pozostałe mechanizmy, które zapewnia nasza bezpieczna poczta biznesowa i wdrożyć je w swojej firmie? Skontaktuj się, aby poznać szczegóły.