Dobra strona internetowa to taka, która szybko się ładuje. Na pewno zdarzyło Ci się słyszeć to stwierdzenie niejeden raz. Co jednak sprawia, że czas do jej otwarcia się skraca albo wydłuża? Czy na szybkość strony ma wpływ serwer? Tak, ale… to znacznie bardziej złożona kwestia. Warto przyjrzeć się temu bliżej.
Dlaczego szybkość ładowania strony ma tak duże znaczenie?
Czy szybkość strony jest elementem, którym trzeba się przejmować? Tak! I to co najmniej z kilku powodów – zwłaszcza gdy mowa o witrynie firmowej, która jest wizytówką biznesu oraz narzędziem sprzedażowym.
Szybkość ładowania strony ma znaczenie w kontekście:
czyli doświadczenia użytkowników; czy wiesz, że aż ok. 32% z nich zrezygnuje z odwiedzenia witryny, jeżeli czas ładowania strony wzrośnie z 1 do 3 sekund ! Jak zatem widzisz, każda, nawet najmniejsza chwila ma znaczenie;
czyli pozycjonowania; niewystarczająca szybkość ładowania strony sprawi, że Twoja witryna nie polubi się z algorytmami Google, a co za tym idzie trudno jej będzie osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania;
kiedy szybkość strony jest nieodpowiednia, szanse na to, że potencjalny klient złoży zapytanie ofertowe albo dokona zakupu, wyraźnie spadają, a liczba utraconych szans sprzedażowych Twojej firmy rośnie.
Wniosek jest więc prosty: trzeba powalczyć o jak najwyższą szybkość strony internetowej. Ten pozornie niewielki element może zadecydować o Twoim sukcesie biznesowym!

Co wpływa na szybkość strony internetowej?
Kwestia szybkości ładowania strony jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać. Nie można jednoznacznie „obarczać” nią serwera!
Weźmy na przykład strony zbudowane w PHP – a takich jest zdecydowana większość. Działają one w oparciu o jeden rdzeń procesora. To oznacza, że kluczowa jest szybkość taktowania tego pojedynczego rdzenia, a nie ogólna moc serwera. Owszem, różne procesory stosowane przez operatorów hostingu mogą dawać kilkudziesięcioprocentowe różnice w szybkości ładowania strony. Jednak to nie wszystko!
Dużo większe znaczenie ma optymalizacja kodu samej strony. Dobrze napisany może sprawić, że witryna będzie działać wielokrotnie szybciej – nawet na słabszym serwerze. To trochę jak z samochodem – może mieć potężny silnik, ale jeśli auto jest zbyt mocno obciążone bagażami i ma np. źle dobrane opony do pogody, i tak nie zapewni w pełni komfortowej ani bezpiecznej jazdy.
Pamiętaj też, że inaczej wygląda obsługa niewielkiego ruchu na stronie (wtedy nawet podstawowy hosting wystarczy), a inaczej sytuacja, gdy witrynę odwiedza jednocześnie wielu użytkowników. Dlatego tak ważne jest dopasowanie hostingu do realnych potrzeb Twojej strony.
Hosting a szybkość strony – na co zwrócić uwagę?
Wiesz już, że hosting może wpływać na szybkość ładowania strony internetowej. Jakie elementy mają znaczenie? Istotne są:
- typ hostingu – a dokładniej to, jak są przydzielane zasoby na obsługę strony; np. w podstawowym hostingu współdzielonym, gdy zasoby są dzielone między wielu klientów, szybkość strony może się zmniejszać w godzinach szczytu, natomiast odpowiednio skonfigurowana usługa zapobiegnie takim problemom;
- wydajność serwerów – te, które są oparte o szybkie, wielordzeniowe procesory oraz wydajne dyski SSD i NVMe i nowoczesne oprogramowanie, zapewniają wydajniejsze działanie stron www;
- optymalizacja serwera pod oprogramowanie – jeżeli Twoja strona działa w oparciu o WordPress, warto poszukać hostingu, który został dostosowany do specyfiki tej platformy; to może zrobić różnicę;
- uptime i niezawodność serwera – nie przekłada się może bezpośrednio na szybkość ładowania strony, ale ma znaczenie dla jej dostępności; przerwy w dostępie, nawet niewielkie, mogą Cię sporo kosztować.
Czy wiesz, że… hosting stron w NQ.pl jest prowadzony na wysoko wydajnych, bezpiecznych serwerach, które znajdują się w Polsce? Szeroki wybór pakietów sprawia, że możesz dobrać wariant parametrów przepustowości i wielkości przestrzeni dyskowej dla każdej strony.

W kontekście serwera znaczenie ma również dobranie hostingu, którego parametry zapewnią odpowiednią szybkość ładowania się strony. Jak już wspomnieliśmy, niewielka, prosta strona informacyjna będzie potrzebować mniej zasobów niż rozbudowany portal czy rozwijający się sklep internetowy.
Dlatego – jeżeli potrzebujesz pomocy przy dopasowaniu odpowiedniej opcji – zapraszamy Cię do kontaktu. Podpowiemy najkorzystniejsze rozwiązania!
Optymalizacja kodu a szybkość strony internetowej

Wiesz również, że na szybkość ładowania strony wpływa to, jak wygląda jej kod. Im więcej w nim błędów, nieścisłości i mało wydajnych rozwiązań – tym więcej czasu serwer potrzebuje, aby załadować witrynę.
Co można zrobić, aby poprawić szybkość ładowania strony w aspekcie kodu? Oto kilka technik i rozwiązań, które mogą się sprawdzić.
Optymalizacja kodu HTML – podstawa szybkiej strony
HTML to fundament Twojej strony. Im ten kod będzie "lżejszy", tym szybciej się załaduje. Warto więc usunąć wszystkie zbędne elementy. Przykładowo chodzi o nadmiarowe spacje, nieużywane znaczniki czy niepotrzebne komentarze. Równie ważne jest stosowanie semantycznej struktury kodu HTML5. Odpowiednie znaczniki, takie jak <header> czy <article>, nie tylko przyspieszają ładowanie strony, ale też sprawiają, że Google lepiej ją rozumie. A to ma ogromne znaczenie m.in. w kontekście SEO.
Arkusze stylów CSS pod kontrolą
CSS odpowiada za wygląd Twojej strony, ale może też znacząco wpływać na jej szybkość. Kluczowe jest uporządkowanie arkuszy stylów. Chodzi przede wszystkim o połączenie podobnych reguł, usunięcie duplikatów i nieużywanych elementów. Warto też przenieść style do osobnych plików. To proste rozwiązania, które mogą przynieść zauważalne przyspieszenie ładowania witryny.
JavaScript – mniej znaczy szybciej
Skrypty JavaScript dodają stronie funkcjonalności, ale potrafią też skutecznie ją spowolnić. Dlatego tak ważna jest ich optymalizacja. Podstawowe kroki to usunięcie zbędnego kodu i odpowiednie ustawienie ładowania skryptów. Używanie atrybutów async lub defer sprawi, że skrypty nie będą blokowały wyświetlania się strony.
Grafiki, które nie spowalniają szybkości strony
„Ciężkie” obrazy to jeden z głównych powodów wolnego ładowania stron. Na szczęście możesz je zoptymalizować bez zauważalnej utraty jakości. Skorzystaj z narzędzi do kompresji i nowoczesnych formatów graficznych, np. WebP. Pamiętaj też o dodawaniu opisów alt – są ważne nie tylko dla SEO, ale także dla dostępności strony. W ostatnim czasie ta kwestia zyskuje na znaczeniu.
Regularne testy wydajności
Dbanie o szybkość strony to ciągły proces. Dlatego warto regularnie sprawdzać jej wydajność za pomocą narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights. Dzięki temu szybko wychwycisz ewentualne problemy i naprawisz je, zanim zaczną realnie opóźniać działanie Twojej witryny.

Szybkość ładowania strony – podsumowanie
Jak zatem widzisz, za szybkość strony internetowej odpowiada bardzo wiele czynników, a o ostatecznym wyniku mogą zadecydować nawet najdrobniejsze detale. Dlatego zadbaj o nią na wszystkich frontach. W pierwszej kolejności wybierz wydajny hosting, którego parametry będą odpowiadać specyfice Twojej strony. Zadbaj, aby usługa była skalowalna i mogła„rosnąć” wraz z zainteresowaniem witryną i liczbą wizyt. Takie rozwiązanie jest oczywiście dostępne w NQ.
Z drugiej strony przyjrzyj się dobrze kodowi strony – to on może w dużej mierze zaważyć na jej szybkości. Regularnie wykonuj audyty i dokonuj optymalizacji – to najlepszy sposób na to, aby szybkość ładowania strony utrzymała się na pożądanym poziomie.
Masz dodatkowe pytania odnośnie do szybkości strony? Skontaktuj się, a udzielimy Ci pełnego wsparcia.