Chodzi Ci po głowie budowa sklepu internetowego? To dobry pomysł! E-commerce w Polsce nieustannie rośnie i prognozuje się, że ten trend utrzyma się co najmniej do 2028 roku. Dlatego dowiedz się, jak stworzyć sklep internetowy krok po kroku. Omówimy poszczególne etapy, które musisz przejść, aby zamienić pomysł na biznes w rzeczywistość.
Jak założyć sklep internetowy? Pomysł na biznes to podstawa
Zanim przejdziemy do omówienia kwestii technicznych związanych z budową sklepu internetowego, spójrzmy na biznesową stronę tego przedsięwzięcia. Twoja koncepcja odnośnie do tego, co zaoferować rynkowi oraz jak prowadzić sprzedaż, jest sercem przyszłego sukcesu!

To, jaką decyzję podejmiesz, zależy od wielu czynników. Znaczenie może mieć choćby Twoja obecna sytuacja biznesowa. Będzie ona wyglądać inaczej, jeśli własny e-commerce ma być zupełnie nowym biznesem, który rozwiniesz od podstaw, a inaczej, gdy e-sklep ma być przedłużeniem już prowadzonej sprzedaży stacjonarnej.
W pierwszym przypadku zacznij od pogłębionej analizy trendów rynkowych. Przejrzyj ogólnodostępne raporty i zobacz, jakie kategorie produktów są najchętniej wybierane przez klientów. Od razu dajemy znać, że są to przede wszystkim dobra konsumpcyjne, a zatem ubrania, budy i dodatki, jak również produkty beauty czy szeroko pojęta elektronika i różne gadżety. Pamiętaj przy tym, że musisz znaleźć dla siebie miejsce na rynku – jest on bardzo konkurencyjny.
Dlatego – jeżeli na start sklep ma być tylko źródłem dodatkowego dochodu, a Ty nie dysponujesz dużym kapitałem – pomyśl o jakiejś niewielkiej, ale niezagospodarowanej niszy. Takiej, w której będziesz w stanie zaoferować klientom coś wyjątkowego. Przykład? Może zamiast sprzedawać tanie gadżety elektroniczne z Chin o różnym przeznaczeniu, skupisz się na bardziej „jakościowych” akcesoriach o jednym, konkretnym przeznaczeniu? Dobry pomysł to już połowa sukcesu!
Sklep internetowy krok po kroku – aspekty techniczne
Pomysł na biznes to tylko jedna strona medalu. My natomiast skupimy się na tej drugiej – bliższej naszemu zakresowi kompetencji. A zatem spójrzmy na techniczną stronę tego, jak założyć własny e-commerce.
Przełóż pomysł na własny e-commerce na listę funkcjonalności przyszłego sklepu internetowego
Zanim przejdziesz do wyboru konkretnej platformy e-commerce czy hostingu, skup się na podstawach: zastanów się, czego będziesz potrzebować, żeby obsłużyć klientów i dobrze zaprezentować ofertę.
Twoje oczekiwania mogą być uzależnione m.in. od tego, do kogo skierujesz ofertę (B2B czy B2C, wąska czy szeroka grupa odbiorców?), od Twoich możliwości finansowych, a także od założeń logistycznych.
Zastanów się nad takimi kwestiami jak:
Mobilność i responsywność e-sklepu, a zatem tym, jak Twój sklep będzie się prezentować na różnych urządzeniach – to ważne, bo coraz więcej klientów kupuje za pośrednictwem smartfonów;
Obecność wyszukiwarki produktów – może się ona przydać, zwłaszcza jeżeli w sklepie ma się pojawić wiele różnorodnych towarów; takie rozwiązanie pozwoli „opanować chaos”;
Funkcjonalność koszyka zakupowego – np. łatwość dodawania i usuwania produktów, podsumowanie kosztów, możliwość wprowadzenia kodów rabatowych;
Dostęp do różnych opcji płatności – dziś integracja z BLIK i innymi systemami szybkiej płatności to konieczność
Integracje z mediami społecznościowymi – to szczególnie istotne, jeżeli chcesz sprzedawać produkty przeznaczone dla młodszych konsumentów;
Wygoda zarządzania zamówieniami – sklep internetowy musi dobrze funkcjonować także „od zaplecza”;
Możliwość założenia przez klienta konta w sklepie – dodatkowe funkcjonalności, które można wykorzystać, to choćby gromadzenie punktów w programie lojalnościowym czy specjalne, personalizowane kody rabatowe.
Pomyśl również o tym, jak będzie wyglądała logistyka realizacji zamówień oraz jak zapewnić klientom różne opcje wysyłki. Jeżeli np. będziesz obsługiwać przesyłki do automatów paczkowych czy punktów odbioru, może być potrzebna integracja z systemami wyboru miejsca dostawy – skorzystanie z API firm kurierskich.
Gdy już będziesz wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz, będzie można przejść do podejmowania konkretnych decyzji.

Wybór platformy e-commerce
Aby Twój sklep internetowy działał, musisz wybrać platformę, na której go uruchomisz. Chodzi o gotowe środowisko, które umożliwi Ci m.in. dodawanie nowych produktów, przyjmowanie zamówień, zarządzanie nimi i znacznie więcej. Dwiema najczęściej wybieranymi opcjami są:
- platformy e-commerce w modelu SaaS – wybór jednej z nich jest jak „wykupienie abonamentu na sklep internetowy”; za miesięczną opłatą zyskujesz dostęp do gotowego systemu, który pozwoli Ci prowadzić własny e-commerce;
- systemy na bazie open source – w tym wariancie sklep internetowy jest Twoją własnością, a nie „produktem w abonamencie”; jednak jego początkowe skonfigurowanie może być bardziej kosztowne oraz czasochłonne.
Nie ma jednego dobrego rozwiązania. Warto zapoznać się ze szczegółami obu wersji i – w razie potrzeby – skonsultować się ze specjalistami.
Rejestracja domeny
Twoja strona internetowa ze sklepem musi mieć jakiś adres. To więcej niż ciąg przypadkowych liter i liczb. To fundament Twojego brandingu. Dlatego warto zadbać, aby nazwa domeny była chwytliwa i łatwa do zapamiętania. Jak ją wybrać?
Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać do podstawowych końcówek domeny. Co powiesz na te bardziej nietypowe i nowoczesne, typu .aero, .bike, .camera., .computer i wiele innych? Dzięki nim możesz stworzyć unikalny adres, który będzie powiązany z branżą, w której prowadzisz własny e-commerce.
Potrzebujesz pomocy lub inspiracji? Sprawdź tanie domeny internetowe w NQ.pl. Pomożemy Ci w przeprowadzeniu całej konfiguracji.
Wybór hostingu dla własnego sklepu internetowego – jak zacząć?
Tworzenie sklepu internetowego to więcej niż domena i platforma e-commerce. Twoja strona internetowa ze sklepem musi jeszcze trafić na odpowiednio skonfigurowany serwer – tak, aby można ją było „pokazać światu”. Co wybrać? Podstawowe opcje to:
- hosting współdzielony – w tym przypadku Twój sklep trafia na jeden serwer z innymi użytkownikami, i dzielicie się dostępnymi zasobami;
- VPS, czyli wirtualny serwer prywatny – w jego ramach otrzymujesz własną, „prywatną” przestrzeń na współdzielonym serwerze fizycznym;
- hosting dedykowany – idealne rozwiązanie przede wszystkim dla naprawdę dużych i zaawansowanych e-sklepów, które potrzebują w pełni spersonalizowanej konfiguracji i potężnych zasobów.
Czy wiesz, że… w NQ.pl możesz skorzystać z elastycznego, bezpiecznego hostingu dla firm opartego na niesamowicie wydanych serwerach z wielordzeniowymi procesorami oraz dyskami SSD i NVMe. Zapewniamy migrację gratis i backup do 3-mcy w cenie.
Pamiętaj, że dobrą usługę hostingową można zintegrować z bezpieczną pocztą firmową. Będzie potrzebna do obsługi zapytań od klientów i całego procesu zamawiania. Nie możesz sobie pozwolić na korzystanie z przypadkowych rozwiązań – to prosta droga do tego, aby paść ofiarą cyberataków! Dlatego koniecznie porozmawiaj z naszymi doradcami o rozwiązaniach NQ.pl z tego zakresu.

Budowa sklepu internetowego
Gdy masz gotowe całe zaplecze, czas zbudować stronę ze sklepem internetowym. Chodzi zatem o zaprojektowanie jej layoutu, strony graficznej, a także układu stron. Powinien on być jak najbardziej intuicyjny – tak, aby klienci mogli szybko przejść przez proces składania zamówienia i łatwo sfinalizować zakup.
Zadbaj zatem przede wszystkim o:
jeśli potrzeba, podziel ją na podkategorie
takie, które pozwolą zwizualizować ofertę i przekonają do dokonania zakupu.
Pamiętaj też, że stronę ze sklepem internetowym warto rozbudować o bloga – przyda się zarówno w kontekście realizacji celów SEO, jak i wsparciu wizerunku oraz sprzedaży.
Wdrożenie certyfikatu SSL
Po zaprojektowaniu i wdrożeniu strony, ale jeszcze przed jej publicznym uruchomieniem, trzeba zadbać o wdrożenie certyfikatu SSL. To niezbędne zabezpieczenie, dzięki któremu klienci mogą bezpiecznie podać swoje dane, a Twoja strona jest uznawana za wiarygodną. W tym zakresie możesz również skorzystać z pomocy zespołu NQ.pl. Zapewniamy pełne wsparcie przy wyborze odpowiedniego typu certyfikatu SSL oraz jego wdrożeniu i zainstalowaniu.
Jeżeli jednocześnie korzystasz z naszych usług hostingowych – najpewniej zajmiemy się SSL-em kompleksowo bez Twojego udziału. Szybko i wygodnie.

Krok 7: Uruchomienie sklepu internetowego
Gdy przejdziesz poprzednie kroki, Twój sklep internetowy będzie w pełni gotowy na otwarcie. Pozostanie Ci więc (tylko i aż) rozpoczęcie sprzedaży. To moment, w którym możesz też zacząć prowadzić działania marketingowe i SEO.
Jeśli połączysz dobry pomysł na własny e-sklep z dobrym zapleczem technologicznym, Twoje szanse na sukces biznesowy tylko wzrosną. Potrzebujesz pomocy z hostingiem, domeną, pocztą i certyfikatem SSL?. Pomożemy Ci dobrać rozwiązania, które zapewnią szybkie i bezpieczne działanie Twojego nowego e-sklepu. Powodzenia!