Zastosowanie certyfikatu SSL na stronie www pozwala nie tylko transmitować dane pomiędzy serwerem, a przeglądarką w komputerze użytkownika w postaci zaszyfrowanej. Certyfikat podnosi również wiarygodność Twojej strony i firmy.

Ogólne cechy i funkcje Certyfikatów SSL

Funkcje spełniane przez certyfikaty SSL

Certyfikat SSL spełnia dwojaką funkcję:

  • jest dokumentem autoryzacyjnym, którym wystawca certyfikatu potwierdza dane osoby (firmy), na którą wystawiono certyfikat;
  • pozwala uaktywnić szyfrowanie transmitowanych danych.

Współczesne przeglądarki stron www umiejętnie wykorzystują zalety certyfikatów SSL - weryfikują wiarygodność zainstalowanego certyfikatu, sprawdzają jego wystawcę. Wszystko po to aby zapewnić Użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jeśli certyfikat nie zostanie wystawiony przez tzw. zaufanego wystawcę, wówczas otwieraniu stron WWW towarzyszy pojawianie się informacji o tym fakcie.

Kiedy warto zainstalować certyfikat SSL?

Certyfikatem SSL warto się interesować szczególnie w poniższych przypadkach:

  • na stronie www znajdują się formularze, z pomocą których zbierane są dane (zwłaszcza osobowe) użytkowników;
  • strona jest sklepem internetowym, w którym formularze służą do zbierania zamówień;
  • transmisja danych pomiędzy serwerem, a przeglądarką www użytkownika powinna być szyfrowana, aby zapobiec "podsłuchiwaniu" danych;
  • zależy Ci na uwiarygodnieniu swojej strony www i Twojej firmy.

Ograniczenia dot. certyfikatów SSL

Certyfikat SSL jest wystawiany wyłącznie dla jednego adresu (domeny internetowej) lub grupy domen w postaci *.domena.pl (tzw. certyfikat wildcard). W szczególności należy zwrócić uwagę, że adres z przedrostkiem www. nie będzie poprawnie pracować z certyfikatem, który został wystawiony dla domeny bez tego przedrostka.
Wyjątkiem, dzięki któremu certyfikat chroni adres zarówno bez jak i z przedrostkiem www są certyfikaty wystawiane dla domen drugiego rzędu, np. mojafirma.pl. Dogodności tej nie da się niestety wykorzystać dla domen trzeciego i dalszego rzędu, np. mojafirma.com.pl

Każdy certyfikat SSL wymaga przydzielonego odrębnego adresu IP. Nabywając certyfikat za naszym pośrednictwem, dodatkowy adres IP przydzielany jest do usługi hostingowej bezpłatnie. Jeśli certyfikat zostanie zakupiony u innego sprzedawcy, wówczas jego instalacja na serwerze NQ.pl jest możliwa po rozszerzeniu tego serwera o dodatkowy adres IP.

Użytkownicy serwerów wirtualnych oraz dedykowanych NQ.pl mają możliwość zainstalowania na serwerze dowolnej liczby certyfikatów SSL - zgodnie ze swoimi potrzebami.

Instalacja certyfikatu SSL zakupionego poza NQ.pl

Na serwerze możliwa jest instalacja certyfikatu zakupionego poza NQ.pl. Klient w takiej sytuacji powinien przekazać nam komplet plików stanowiących certyfikat SSL. Koszt instalacji certyfikatu zakupionego u innego sprzedawcy wynosi 50 zł netto.