Prowadzenie działalności biznesowej bez wykorzystania poczty e-mail jest dziś praktycznie niemożliwe. Wiadomości e-mail zawierają kluczowe informacje dla zachowania ciągłości działania firm. Ich utrata może narazić nas na poważne konsekwencji, dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo korespondencji email.

Czym różni się SEJFMail od backup-u?

Użytkownik poczty e-mail mógłby zapytać: Po co mi dodatkowa usługa SEJFMail, skoro codziennie wykonywana jest kopia bezpieczeństwa (backup) mojego serwera (w tym poczty e-mail)? W czym zatem tkwi różnica?

Backup danych zgromadzonych na serwerze, zazwyczaj wykonywany jest raz na dobę (przeważnie w godzinach nocnych). Backup to wierny obraz danych znajdujących się na serwerze w danym momencie, co za tym idzie, wszelkie dane (w tym wiadomości e-mail), które znajdują się na serwerze a jeszcze nie zostały poddane backupowi (np: najświeższe e-maile) mogą zostać utracone.

Podobna sytuacja dotyczy także maili niezapisanych na serwerze (w konsekwencji używania protokołu POP3, ręcznego usunięcia maili, lub niezapisywania ich automatycznie). Takie wiadomości również nie zostaną poddane backupowaniu.

Krytyczny czas w ciągu dnia

Jeśli bezpieczeństwo poczty e-mail opieramy wyłącznie na procesie regularnego nocnego backupu (co 24h), możemy utracić wszystkie wiadomości e-mail z całego dnia.

Przewaga usługi SEJFMail nad backupem

SEJFMail kopiuje wszystkie wiadomości "w locie" (w momencie ich wysłania czy odebrania przez serwer pocztowy) przez 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie jest ważny również używany protokół poczty. Backup natomiast, wykonywany jest w pewnych odstępach czasu (na przykład raz na dobę) i kopiowane są pliki które w danym momencie znajdują się na serwerze.

zwykły backup a SEJFMail

Dla przykładu przychodzące e-maile nie są zapisywane w folderze "Odebrane" (są usuwane z serwera po ich pobraniu przez program pocztowy Użytkownika). W konsekwencji w normalnym modelu nie zostaną zachowane ich kopie bezpieczeństwa. W momencie ich utraty z komputera osobistego - nie będzie możliwości ich przywrócenia.

W modelu aktywnej usługi SEJFMail, wiadomości zostaną automatycznie skopiowane do archiwum w momencie przyjęcia ich przez serwer pocztowy. Usunięcie ich z serwera nie spowoduje ich utraty z SEJFMail. Użytkownik, który utracił ważne maile, będzie mógł jednym kliknięciem przywrócić je do pierwotnej skrzynki e-mail.