Protokół HTTP/2 – czym jest i dlaczego warto go wybrać?

Karolina Nowak
21 kwietnia 2024
5 minut czytania

Protokół sieciowy jest zbiorem reguł oraz procedur ustalających sposób komunikowania się dwóch lub więcej urządzeń sieciowych. Jednym z najpowszechniej stosowanych jest HTTP. Czym zatem jest HTTP/2, jak różni się od http i czemu warto go wybrać? Oto najważniejsze informacje.

HTTP, HTTPS, HTTP/2 – co to jest?

Skróty „http” czy „https” są dobrze znane – to te ciągi liter rozpoczynają większość adresów URL. Co jednak się za nimi kryje? Chodzi o protokoły sieciowe Hypertext Transfer Protocol. Są one odpowiedzialne za to, jak serwer komunikuje się z przeglądarką w celu wyświetlenia umieszczonej na nim strony.

W pierwszej wersji HTTP powstało w 1999 roku przez międzynarodowe stowarzyszenie IETF. Wersja z „s” na końcu pojawiła się nieco później. HTTPS to protokół sieciowy wzbogacony o dodatkowe zabezpieczenie w postaci szyfrowanego certyfikatu SSL. Dziś jego stosowanie jest już standardem.

Czym więc jest HTTP/2? To unowocześniona wersja http, która pojawiła się już w 2015 roku. Za jej powstaniem, podobnie jak za pierwowzorem, stoi wspomniana już IETF. HTTP/2 opiera się na protokole SPDY przeznaczonym do transmisji treści web. To autorskie rozwiązanie stworzone przez Google. Nowy wariant protokołu różni się od poprzednika pod wieloma względami.

HTTP/2 a HTTP/1.1. – na czym polega różnica?

Chociaż zadanie, jakie mają przed sobą protokoły HTTP/1.1 oraz HTTP/2, są podobne, obie technologie różnią się od siebie. Na czym polegają unowocześnienia zastosowane w młodszym wariancie?

Format komunikacji

W protokole HTTP do wysyłania zapytań oraz odpowiedzi stosuje się czytelny format tekstowy. W nowszej wersji zastąpiła go komunikacja binarna.

Liczba żądań na połączenie TCP

O ile HTTP pozwala wyłącznie na wysłanie jednego żądania połączenia, o tyle HTTP/2 daje możliwość generowania wielu zapytań jednocześnie. W efekcie strona ładuje się znacznie szybciej.

Server push

W starszej wersji protokołu to klient musiał wysłać żądanie, zanim serwer miał możliwość odpowiedzenia na nie. W HTTP/2 serwer może „wyjść przed szereg” i wysłać zapytanie z wyprzedzeniem. To kolejny element przyspieszający ładowanie stron www.

Kompresowanie nagłówków

W HTTP/1.1 te same nagłówki są wysyłane wielokrotnie, co przekłada się na marnowanie przepustowości. Natomiast w HTTP/2 nie ma tego problemu – efektywna kompresja nagłówków zapobiega jego wystąpieniu.

Priorytetyzacja strumieni

W HTTP/2 wprowadzono rozwiązanie pozwalające na ustalenie ważności poszczególnych zapytań wysyłanych do serwera. W efekcie najważniejsze zasoby są wysyłane w pierwszej kolejności.

Jak zatem widać, zastosowanie HTTP/2 może przełożyć się na wiele korzyści w kontekście funkcjonowania strony www, a co za tym idzie – doświadczeń użytkownika, który na nią wchodzi. To szczególnie istotne dla firm, dużych portali oraz sklepów internetowych.

Jakie są najważniejsze zalety HTTP/2 w stosunku do HTTP/1.1?

Wdrożenie HTTP/2 przekłada się przede wszystkim na znaczne przyspieszenie ładowania się strony. Treści wczytują się w dużo szybszym tempie, a użytkownicy nie muszą czekać, aby np. zobaczyć „cięższe” multimedia. Ponadto HTTP/2 wykazuje mniejszą podatność na błędy.

Warto przy tym podkreślić, że protokół HTTP/2 jest obsługiwany przez wszystkie popularne przeglądarki – w tym Google Chrome, Firefox, Safari, a także przez oprogramowanie przeznaczone na urządzenia mobilne.

Co daje wprowadzenie HTTP/2?

Lista korzyści związanych z wprowadzeniem HTTP/2 obejmuje kilka kluczowych zagadnień.

Przyspieszenie ładowania stron

To temat, który pojawił się już kilkakrotnie, ale warto szczególnie podkreślić tę kwestię. Zwłaszcza że czas ładowania serwisu może się skrócić nawet o 50%. W czasach, gdy strony są coraz „cięższe”, a użytkownicy nie mają cierpliwości, aby czekać, każdy ułamek sekundy może mieć ogromne znaczenie.

Lepsze wsparcie dla SEO

HTTP/2 świetnie wpisuje się w wymogi techniczne SEO. Warto pamiętać, że to, jak dobrze pozycjonuje się dana strona zależy nie tylko od zamieszczonych na niej treści. Równie ważne są choćby parametry serwera – Google promuje te serwisy, które działają szybko i bez zarzutu. Ten protokół sieciowy sprzyja spełnieniu takich wymogów.

Mniej optymalizacji

To korzyść istotna przede wszystkim z perspektywy webmastera. Zastosowanie HTTP/2 sprawia, że nie ma np. potrzeby stosowania takich technik jak inlining, domain sharding,ani łączenia plików CSS/JS. To znacznie ułatwia codzienne administrowanie stroną i zmniejsza ryzyko pojawienia się problemów czy komplikacji.

Lepsze dopasowanie do wymogów nowoczesnych przeglądarek

Przeglądarki sieciowe rozwijają się szybciej i dynamiczniej niż protokoły sieciowe. HTTP/2 może lepiej sprostać ich wymaganiom. To oznacza, że strony będą się w nich wyświetlały poprawnie i w dobrym czasie. To gwarantuje łatwe dotarcie do użytkowników, niezależnie od tego, z jakiego urządzenia czy systemu operacyjnego korzystają.

Czy wiesz, że… wsparcie protokołu HTTP/2 jest dostępne w ramach hostingu NQ.pl w standardzie?

Nie tylko HTTP/2. Przyszłość to HTTP/3

Przyszłość, jaką jest HTTP/3, właściwie już nadeszła. Jeszcze nowszy wariant tego protokołu sieciowego pojawił się w 2022 roku. Wraz z nim nadszedł szereg unowocześnień, które przekładają się na dalszą poprawę bezpieczeństwa oraz wydajności i niezawodności komunikacji online.

Co zmienia HTTP/3? Najważniejsze cechy tego protokołu to:

  • wykorzystanie protokołu QUIC zamiast TCP, co przekłada się na mniejsze opóźnienia i lepszą wydajność, szczególnie przy słabych połączeniach sieciowych;
  • mniejsze opóźnienia i przyspieszenie procesu nawiązywania sesji;
  • wbudowane szyfrowanie przy zastosowaniu protokołu TLS, co jest gwarantem wyższego bezpieczeństwa przesyłu informacji.

HTTP/3, podobnie jak HTTP/2, zapewnia również wielokrotne strumieniowanie, czyli obsługę wielu zapytań w ramach jednego połączenia.

Można się spodziewać, że to HTTP/3 wkrótce zdominuje świat Internetu, zapewniając jeszcze lepsze doświadczenia w świecie online. Dlatego już teraz rozważ wykorzystanie jego potencjału – wraz z NQ.pl. Jest on dostępny w ramach usług hostingu dla WordPress, w oparciu o serwer LiteSpeed. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? Zadzwoń lub napisz, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie dla Ciebie.