Większa elastyczność catch-all (kont domyślnych)

Catch-all to bardzo przydatna funkcja. Jej walory doceni każdy, kto chodź raz ze względu na błędnie wpisany adres odbiorcy nie otrzymał wiadomości email. W dzisiejszym poście, postaramy się przybliżyć zasadę działania catch-all oraz zaprezentujemy jak w prosty sposób utworzyć takie konto w panelu administracyjnym NQ.pl

Catch-all jest to mechanizm pozwalający na przechwytywanie błędnie zaadresowanych wiadomości email w danej domenie. Jeśli zamiast biuro@twojadomena.pl, kontrahent wpisał biueo@twojadomena.pl, wówczas dzięki funkcji catch-all wiadomość trafi do konta domyślnego danej domeny i będzie można ją odczytać. Niestety, funkcja wyłapie jedynie te emaile, które mają wpisaną poprawną domenę (czyli ciąg znaków znajdujący się za znakiem @).

Kontem domyślnym może być dowolne konto pocztowe, na które trafiają wszystkie błędnie zaadresowane wiadomości email. Na to konto trafią również wiadomości wysłane na nieistniejące konta w danej domenie, które w znakomitej większości mogą okazać się SPAM-em.

To jednak nie koniec. Co się stanie, kiedy do jednego konta hostingowego mamy podpięte wiele domen lub mamy utworzone subdomeny? W takim przypadku dla każdej domeny czy subdomeny mamy możliwość utworzenia odrębnego konta domyślnego. Jedno konto pocztowe może być kontem domyślnym dla więcej niż jednej domeny czy subdomeny. Możliwe jest także utworzenie konta nadrzędnego na poziomie całego serwera, które będzie przechwytywać wszystkie maile, kierowane na domeny i subdomeny podpięte do tegoż serwera. Ważne jest także aby dla każdej domeny czy subdomeny była włączona obsługa poczty email.

System umożliwia współistnienie zarówno konta domyślnego dla danej domeny oraz całego serwera. Trzeba pamiętać, że w takim przypadku, wiadomość email trafi tylko do konta domyślnego, utworzonego dla danej domeny. Analogicznie, subdomena będzie miała wyższy priorytet niż domena.

Poniżej przedstawiamy jak w prosty sposób można skonfigurować konto domyślne w panelu administracyjnym NQ.pl

1.  Tworzymy nowe konto pocztowe, które będzie pełniło funkcję konta domyślnego. (Kontem domyślnym może być również jakiekolwiek inne, już istniejące konto.) Konto email nosi nazwę zbiorcze@nqdemo.nq.pl

Tworzenie konta email - panel administracyjny nq.pl2. Przechodzimy do listy kont email i szukamy na liście konta pocztowego, do którego będzie przypisana funkcja catch-all. Klikamy przycisk „Konfiguruj” i z rozwijanej listy wybieramy opcję konto domyślne.

Konfiguracja konta - panel administracyjny nq.pl

3. Następnie musimy poprawnie skonfigurować konto domyślne. W dodatkowym oknie, wybieramy domenę lub subdomenę dla której chcemy włączyć catch-all. Dla wybranej przez nas skrzynki możemy włączyć także catch-all dla całego serwera.

Wybór odpowiedniej domeny konta domyślnego - panel administracyjny nq.pl

4. Po udanej konfiguracji, na liście adresów email, skrzynka pełniąca funkcję konta domyślnego będzie opatrzona dodatkowym komunikatem: Konto domyślne dla domeny. Zmiany konfiguracji konta domyślnego można dokonać klikając na ikonkę klucza, znajdującą się obok komunikatu.

Oznaczenie konta domyślnego na liście skrzynek email - panel administracyjny nq.pl

5. Po kliknięciu w ikonkę klucza, mamy możliwość ponownej konfiguracji funkcji catch-all oraz odpięcia jej od danej skrzynki email.

Modyfikowanie i wyłączanie konta domyślnego - panel administracyjny nq.pl

Podsumowując, funkcja catch-all to bardzo przydatny mechanizm, który może w niektórych sytuacjach usprawnić kontakt z korespondentami. Trzeba przygotować się również na otrzymanie pewnej ilości spamu. Funkcja będzie pomocna także w przypadku odbierania wiadomości email zaadresowanych na usunięte adresy email.

Niekiedy, zamiast funkcji catch-all, możemy dla każdego konta email utworzyć kilka/kilkanaście aliasów przewidując niejako jakie błędy mogą zostać popełnione przy wpisywaniu adresu emial. Ta metoda obarczona jest niestety pewną wadą – kreatywność  naszych korespondentów może być znacznie większa niż nasze przewidywania.

 

 

Comments are closed.