Profesjonalna Serwerownia – Profesjonalny Hosting

Serwerownia NQ.pl 1

Profesjonalna serwerownia daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko naszym Klientom, lecz również odpowiedzialnym za nią pracownikom. Świadomość, iż wszelkie dane są przetwarzane w bezpiecznym i odpowiednio przygotowanym do tego celu miejscu, pozwala spać spokojnie.

W poście Serwery w Polsce czy za granicą poruszyliśmy kwestie dotyczące geograficznej lokalizacji serwerów. Dzisiejszy artykuł nawiązuje do tej tematyki. Zaprezentujemy w nim infrastrukturę naszej serwerowni, oraz zilustrujemy ją kilkoma zdjęciami.

Budynek jest zlokalizowany w Skawinie (15 km od Krakowa). Dane naszych Klientów są przetwarzane w specjalnie dostosowanym do tego celu budynku. Obiekty typu data center wymagają m.in. dużej nośności stropów, co było dla nas jednym z wielu zadań do wykonania.

Do serwerowni doprowadzone zostały światłowodowe trakty niezależnych operatorów:Telekomunikacja Polska S.A. i NETIA S.A., a także wysokiej jakości łącze radiowe, którego operatorem jest GTS. Łącza światłowodowe są wpięte bezpośrednio do sieci szkieletowej operatorów, w których zastosowana technologia pozwala na transmisję danych z prędkością do 10Gb.

Serwerownia NQ.pl

Zasilanie

Zapewnienie stałego zasilania wszystkich urządzeń jest elementem kluczowym. Przed przerwami w zasilaniu skutecznie chronią zespoły awaryjnych zasilaczy UPS firmy APC Silcon z modułami bateryjnymi. Pracują one w układzie równoległym, co zapewnia zachowanie ciągłości zasilania nawet w przypadku awarii jednego z nich.

Moduły bateryjne UPS pozwalają na godzinę pracy urządzeń, lecz maksymalnie po 5 minutach, następuje automatyczne przełączenie zasilania na dużej mocy agregat prądotwórczy Himoinsa zasilany silnikiem Diesla. Każdy serwer posiada dwa, redundantne zasilacze, które można wymieniać bez konieczności wyłączania serwerów. Zasilacze są podpięte są do niezależnych obwodów zasilania, co dodatkowo zapewnia ciągłość pracy.

Serwerownia NQ.pl 3

W przypadku awarii jednego obwodu, drugi może bez problemu zasilać wszystkie urządzenia.

Wszelkie urządzenia sieciowe nie posiadające redundantnych zasilaczy, są zabezpieczone elektronicznym przełącznikiem zasilania STS firmy Eaton, który w razie zaniku napięcia w jednym obwodzie, niemal natychmiastowo zmienia źródło zasilania na zapasowe.

 

Klimatyzacja

Serwerownia NQ.pl 4

W naszym Data Center zawsze panuje optymalna dla urządzeń elektronicznych temperatura 19-21 stopni Celsjusza i wilgotność 45%. Serwerownia wyposażona jest w redundantne zespoły szaf klimatyzacji precyzyjnej HiRef, zapewniające optymalne warunki dla sprzętu. Redundancja szaf chłodniczych gwarantuje utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza nawet w przypadku awarii którejkolwiek szafy. Dzięki odpowiedniej aranżacji pomieszczenia, zostały wydzielone specjalne strefy gorącego i zimnego powietrza. Takie rozwiązanie nie dopuszcza do mieszania się zimnego powietrza z ciepłym, dzięki czemu pozwala optymalizować pracę systemu klimatyzacyjnego.

Serwerownia NQ.pl 5

 

Podłoga techniczna

W serwerowni zastosowano system podłogi technicznej również ze względu na konieczność przeprowadzenia znacznej ilości kabli transmisyjnych, których sumaryczna długość wynosi kilka kilometrów (!).

 

Serwerownia NQ.pl 6


Serwery

Sercem naszego centrum przetwarzania danych są serwery produkowane przez uznaną firmę Supermicro. Są to sprawdzone rozwiązania, oferujące szerokie możliwości konfiguracji. Zawsze posiadamy urządzenia rezerwowe, które możemy błyskawicznie uruchomić w przypadku niepożądanych zdarzeń losowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia usterki czy awariiSerwerownia NQ.pl 7 jest minimalizowane poprzez zastosowanie odpowiednich procedur konserwacyjnych. Każdy serwer instalowany w szafie ma zapewniony komplet dedykowanych portów i gniazd, a cała infrastruktura jest odpowiednio oznakowana. Zachowanie właściwego porządku i ścisłe stosowanie się do przyjętych norm eliminuje ryzyko pomyłek i błędów ludzkich.

Wszystkie serwery posiadają zainstalowane karty zarządzające KVM-over-IP, dzięki którym możliwy jest stał nadzór nad każdą maszyną, zarówno przez naszych administratorów jak i Klientów zarządzających serwerem samodzielnie. Serwery korzystają również z profesjonalnych rozwiązań Altusen™, firmy ATEN. Dzięki dedykowanej sieci, nasze serwery mogą być w łatwy sposób identyfikowane przez administratorów i zarządzane z poziomu dostępnych konsoli. Wszystkie rozwiązania stosowane w NQ.pl mają na celu zapewnienie bardzo wysokiej jakości świadczonych usług i gwarantowanie ich dostępności na poziomie 99,95%

Serwerownia NQ.pl 11

Ochrona

Serwerownia NQ.pl jest chroniona 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez koncesjonowaną firmę ochroniarską, Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia system alarmowy oraz kamery przemysłowe. Dostęp do serwerowni, mają jedynie wybrani specjaliści NQ.pl.

 >> Sprawdź ofertę profesjonalnego hostingu w NQ.pl <<


 

Comments are closed.