Jak kupić domenę internetową – poradnik cz. 1

Nieodłącznym elementem każdej strony www jest domena internetowa – czyli ciąg znaków, jaki wpisujemy w pasku adresu w przeglądarce internetowej np: www.nq.pl. Zakup domeny jest czynnością stosunkowo prostą, sprowadzającą się najczęściej do jej zamówienia i opłacenia w firmie hostingowej (lub innej np: specjalizującej się w rejestracji domen). Więcej uwagi należy poświęcić kwestiom administracyjnym związanym z daną domeną. Różne polityki Rejestrów domen oraz mnogość końcówek dostępnych na rynku mogą wprowadzić nie lada zamieszanie w głowach mniej doświadczonych abonentów.

www.nq.plDo czego jest mi potrzebna domena?

Domena w większości przypadków, wykorzystywana jest w dwóch celach: opublikowania strony WWW w Internecie oraz stworzenia w jej nazwie adresów email. Oczywiście można uruchomić stronę internetową oraz pocztę w subdomenie operatora hostingowego (np: mojastrona.nq.pl), aczkolwiek takie rozwiązanie może nie być w pełni satysfakcjonujące dla Klienta (np: z powodów wizerunkowych chciałby mieć inną nazwę domeny). Własna domena daje poczucie unikalności oraz niezależności.

Domena może być także wartościową inwestycją na przyszłość. Dziś rejestracja dobrze brzmiącej, krótkiej domeny z popularną końcówką jest szalenie trudna. Ceny domen globalnych na rynku wtórnym dochodzić mogą do niebotycznych kwot (głównie z końcówką .com). Na naszym, krajowym rynku na milionowe zyski raczej nie ma co liczyć, lecz kwoty kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych są w zasięgu ręki.

Kto tak na prawdę jest właścicielem domeny?

Wielu Klientów jest przekonana, że rejestrując domenę, staje się ona ich własnością. Niestety jest to błędne przeświadczenie. W przypadku domen polskich (.pl, com.pl itp.) oraz innych popularnych na naszym rynku końcówek (.com, .info, .biz, .net itp.) Klient rejestrujący domenę staje się jej ABONENTEM. Trudno jednoznacznie określić kto w takim razie jest właścicielem domen. Wiadomo, że nadrzędnym organem zarządzającym domenami jest Rejestr, w przypadku domen polskich jest to Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa w Warszawie (NASK). W przypadku innych końcówek, organem nadrzędnym będzie inny Rejestr (np: EURid czy ICANN). Dlaczego nie możemy mówić o własności domeny? Przede wszystkim domena nie jest przypisana do danego podmiotu na stałe. Nieopłacenie abonamentu za domenę skutkować będzie udostępnieniem jej innym podmiotom do rejestracji. Także sprzedaż domeny nie jest właściwym stwierdzeniem. Powinniśmy raczej mówić o sprzedaży praw do domeny.

Pomimo takiej konstrukcji prawnej, w znakomitej większości przypadków, (jeśli nazwa domeny nie jest zastrzeżonym znakiem handlowym, oraz domena nie jest wykorzystywana w sposób naruszający regulamin Rejestru) – nic z domeną, której jesteśmy abonentem nie powinno się stać. Ważne aby pamiętać o kilku ważnych obowiązkach.

Rejestracja domeny – o czym trzeba pamiętać

Wniosek dotyczący rejestracji nazwy domeny najczęściej zgłaszany jest poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej, lub złożenie takiej dyspozycji poprzez email czy pocztę tradycyjną. Jednakże faktyczna rejestracja dokonuje się w momencie przypisania danej nazwy domenowej do konkretnego abonenta w Rejestrze po uiszczeniu opłaty za domenę.

Poprawne dane oraz aktualny adres email

formularz_nq.pl

Fragment formularza rejestracyjnego

Podczas zgłaszania wniosku rejestracyjnego domeny, należy podać dokładne i prawdziwe dane podmiotu gospodarczego lub osoby fizycznej. Jest to o tyle ważne, że w przypadku jakichkolwiek sporów dane mogą zostać poddane weryfikacji. Także podczas składania jakichkolwiek dyspozycji do Rejestratora czy Rejestru, możemy zostać poproszeni o przedstawienie dokumentów poświadczających naszą tożsamość.

Także adres email, podawany podczas rejestracji jest bardzo ważny, ponieważ będzie używany do zarządzania domeną (wysyłanie faktur drogą elektroniczną, przypomnień, dokonywanie elektronicznej cesji domeny, uzyskiwanie kodów autoryzacyjnych). Nie warto podawać tymczasowego adresu lub takiego do którego możemy nie mieć dostępu w przyszłości. Oczywiście adres taki można zmienić, jednakże proces taki wymaga dostępu do starego adresu email lub przesyłania skanów dokumentów firmowych lub osobistych.

Utrata dostępu do skrzynki email, która została użyta do rejestracji domeny, to częsty powód problemów abonentów, który zmusza do dodatkowej biurokracji.

Rejestracja a rezerwacja domeny

Rejestracja domen odbywa się na zasadzie: „kto pierwszy ten lepszy”, więc jeśli znaleźliśmy ciekawą nazwę domeny, która dodatkowo jest wolna – warto ją zarejestrować jak najszybciej – zanim zrobi to ktoś inny. Rejestr polskich domen (czyli NASK) w odróżnieniu od innych Rejestrów (np: ICANN, EURid) umożliwia rezerwację nazwy domeny na 14 dni. Oznacza to, że po zgłoszeniu wniosku o rezerwację domeny (np. poprzez formularz na stronie internetowej firmy oferującej rejestrację domen), nikt inny przez ten okres nie będzie mógł jej zarejestrować. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ domenę możemy zarezerwować praktycznie natychmiast i mieć 14 dni na spokojne jej opłacenie. Niestety, Rejestry obsługujące końcówki globalne (np: .com, .info, .biz, .org) czy europejską (.eu) nie oferują rezerwacji domen – dlatego warto domenę niezwłocznie opłacić.

Wspomnieć należy, że rezerwacja domeny polskiej, nie obliguje nas do jej rejestracji. Jeśli w ciągu 14 dni, nie opłacimy „zabukowanej” domeny – trafi ona z powrotem do puli wolnych domen.

Obowiązki abonenta domeny

Udało się nam wymyślić interesującą nazwę domeny, która na dodatek była wolna, zarejestrowaliśmy ją (np. w NQ.pl), uruchomiliśmy naszą stronę www i co dalej? O czym powinien pamiętać abonent domeny:

  1. Terminowe odnawianie domeny u operatora u którego domenę zarejestrowaliśmy (lub innego po wcześniejszym jej transferze). Nie warto odkładać zapłaty za domenę do ostatniego dnia, ponieważ mogą zdarzyć się nieprzewidziane okoliczności, które mogą uniemożliwić jej odnowienie na czas. Znakomita większość domen polskich, jest rejestrowana i odnawiana poprzez Partnerów NASK-u, którzy także muszą mieć czas na jej odnowienie w Rejestrze.
  2. Przestrzeganie regulaminu danego Rejestru oraz Rejestratora czy Operatora.

Chcesz zarejestrować domenę – sprawdź jej dostępność i zarejestruj ją w NQ.pl

 Zapraszamy do lektury drugiej części naszego poradnika dotyczącego domen (ukaże się niebawem), w którym poruszymy inne ciekawe kwestie związane z odnawianiem domen oraz zmianą danych abonenta oraz cesją.

Comments are closed.